Несъмнено съвременните минерални масла за автомобили не са лоши, но поради метода на производство имат слаби характеристики.
Например, такива видове масла се сгъстяват на студено. Те не почистват добре двигателя, съдържат естествени компоненти, които могат да изгорят в двигателя, образувайки отлагания в него и запушвайки маслените канали. Това влошава както смазването, така и охлаждането на двигателя с вътрешно горене на автомобила.
Минералните масла за автомобили се получават чрез дестилация на гориво. При работа при високи температури свойствата на минералните масла за автомобили могат да бъдат нестабилни.
Вторият вид класификация на моторните масла за автомобили включва разделянето им според типа двигател, в който може да се използва маслото:
- За бензинови двигатели.
- Дизелови двигатели с вътрешно горене.
- Двигатели с турбокомпресор.
Третият вид класификация на моторните масла за автомобили предполага тяхната сезонност и е свързана с вискозитетно-температурните параметри на моторното масло.
И, разбира се, видовете масла за автомобили могат да бъдат класифицирани условно, според тяхната цена.
Видове моторни масла за автомобили според GOST
Има определени стандарти, които се прилагат за всички видове моторни масла , както за леки коли, така и за автомобили с тежко оборудване, селскостопански комбайни и други.
Маслата имат кинематичен вискозитет, което им позволява да бъдат разделени на три основни групи видове масла:
1. Летни масла.
Тази група моторни масла трябва да се използва само при положителни температури на околната среда. Стартирането на двигателя на автомобила при ниски температури ще бъде трудно или напълно невъзможно поради вискозитета на сгъстеното масло. И ако двигателят стартира, той ще работи в необичаен режим с повишено износване и рано или късно ще се повреди и ще изисква ремонт.
2. Зимни моторни масла.
Консистенцията на тези видове масла за автомобили е течна, което им позволява да се използват при минусови температури, тъй като маслото практически не се сгъстява на студено.
При работа на двигателя в летните горещини зимните моторни масла за автомобили стават твърде течни и могат да доведат до повреда на двигателя с вътрешно горене. Те няма да могат да осигурят достатъчно смазване – маслен филм просто няма да се образува върху триещите се повърхности на двигателя на автомобила.
3. Всесезонни масла.
Тези масла са най-популярни сред автомобилните ентусиасти. Те позволяват автомобила да бъде използван, както през зимата, така и през лятото.
В зависимост от температурата на околната среда характеристиките на всесезонното моторно масло за автомобили се променят. Такива универсални масла са много удобни. Моторните масла могат да се обозначават с код, съдържащ букви и цифри.
Буквата М, например, обозначава вида на консуматива – двигателно масло за автомобил.
Следват числата, показващи кинематичен вискозитет. След това има главна буква, класифицираща маслото за автомобил в една или друга категория, въз основа на неговите експлоатационни свойства.
След първото число може да се постави буквата „z“, което показва използването на специални добавки в маслото за автомобил, които влияят на вискозитета и повишават този показател, „сгъстявайки“ маслото.
Ето един пример. Съгласно GOST, маслото, обозначено като M-6-B₂, е моторно масло за автомобил, който има шести клас на вискозитет и е приложимо за дизелови двигатели с ниска мощност.
Видове моторни масла за автомобили по SAE класификация
SAE общността на автомобилните инженери произхожда от САЩ. Тази общност участва в разработването на международната класификация на моторните масла за автомобили, според един от основните параметри – вискозитет.
Вискозитетът или течливостта на маслото е основният параметър, от който зависи способността за работа на двигателя при дадена температура на околната среда.
SAE дешифрира температурния диапазон, при който е възможно безопасно стартиране и работа на двигателя. Вискозитетът е посочен в конвенционални единици; колкото по-високо е числото, толкова по-висок е вискозитетът на маслото. Общо в момента се използват 11 категории вискозитет: 5 летни от 20 до 60 без буквено обозначение, 6 зимни – от 0W до 25W.