Всички подробности за видовете вина и тяхната класификация е достъпна само за специалисти – сомелиери. Тази професия се преподава повече от една година, а опитът идва изключително с години практика. За да умеете да правите класификация на вината, трябва да получите най-малко основни познания.
Какви са вината, според кои категории вината са класифицирани, можете да прочетете на тази страница.
По-голямата част от хората, които не са пряко свързани с винопроизводството, си мислят, че класификацията на вината изобщо не е трудна. На въпроса какви видове вино съществуват, неспециалистите най-често отговарят: бели и червени, сухи и подсилени, десертни и пенливи. Въпреки това, в професионалното отношение да квалифицираш вино не е толкова просто. Освен класифицирането на вината според съдържанието на захар и алкохол, тези алкохолни напитки са групирани според различни параметри.
Какво е виното по вид на суровините?
Според видовете суровини, подложени на ферментация, всички видове вина се разделят на:
Вино от грозде (от чист гроздов сок);
Вино от плодове (от сок от ябълки, круши и др.);
Вино от каменни плодове (череши, сливи, кайсии, праскови и др.);
Вино от Бери (от сок от градински и горски плодове);
Вино от зеленчукови (от сок от дини, пъпеши, градински растения, цветни листенца, сок от дървета);
Вино от стафиди (сушено грозде), напитките се групират според различни параметри.
Въпреки че много енолози – професионални винопроизводители – са съгласни, че вино може да се нарече само алкохолни напитки, суровината за които е гроздето.
В съвременната класификация на виното се формират още три групи вина, в допълнение към естествените:
-вино, подсладено със захар или мед;
-ароматизирани (алкохолни напитки, приготвени с добавка на екстракти от различни растения; въвеждането на захарен състав също не е забранено);
-подсилено или алкохолизирано, т.е. направено с добавка на алкохол.
Появата на укрепени вина дължим на местните винопроизводители. Първата партида от това вино е направена през 1888 г. от енолог AE Solomon.
Това уникално изобретение ни даде отлични вина и вкусове, които се радват на почит до този ден.
Подсилените вина на свой ред се разделят на: силни; десерт; ликьор.
Класификация на видовете по съдържание на захар и алкохол
Техниката на използване на пречистени от примеси във винената индустрия, без чужди миризми, ни позволи да доведем виното до нов цикъл на развитие.
Тайната се крие във факта, че пречистеният алкохол, въведен в ферментиращата мъст, позволява да се суспендира ферментацията във всеки един момент и на всеки етап от зреенето на виното. В същото време, неферментиралата захар се запазва напълно, повишавайки силата на виното до желаното ниво. Въпреки че допустимата граница все пак съществува. Дори и при силни видове вино, стойността на захарта не трябва да надвишава 20%.
По-долу е дадена класификация на вина по съдържание на захар в таблица. В лявата колона са показани групите вина, в дясната колона на таблицата – захарното съдържание на виното, в средата – съдържанието на алкохол.
Съдържание на алкохол и захар в различни винени групи:
Винени групи Съдържание на алкохол, % Концентрация на захар,%
Сухо 8-11 до 0,3
Полусухо 9-11 0.5-3
Полусладко 9-13 3-8
Десертно полусладко 14-16 5-12
Десертнс Сладко 15-17 14-20
Ликьор 14-17 21-35
Силно 17-20 1-14
Ароматизирано десертно 16 6-10
Ароматизирано силно 16-18 16-18
При класифицирането на вина със захар понятията „сух“, „полусух“ и „полусладък“ се различават по съдържание на захар в грамове на литър.
Снимка: Via Vinera